Haberler

Otomatik Kepenk Modelleri

Otomasyon sistemleri günlük yaşamda birçok işimizi kolay bir şekilde yapmamız konusunda bize yardımcı olmaktadır. Hiçbir güç sarf etmeden tek bir kumanda ile birçok işimizi kolaylıkla halledebilmekteyiz. Güvenlik konusunda bizlere büyük kolaylıklar sağlayan yeni tip otomatik kepenkler ile de güvenliğimizi sağlamak daha da kolaylaşmıştır. Bu alana baktığımızda otomatik kepenk modelleri farklı çeşitleri ile karşımıza çıkmaktadır.

Dış mekanlarda güvenliği sağlamak amacıyla kullanılan otomatik kepenkler genellikle işyerlerinin kapı veya pencerelerinde kullanılmaktadır. Eski tip kepenklerde kullanılan malzemenin sac ya da tahta olması görüntü olarak da hoş olmayan bir görüntü ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Günümüzde kullanılan otomatik kepenklerde ise alüminyum ya da galvaniz gibi malzemeler kullanılır ve hoş bir görüntü oluşturulur. Bu ürünlerde renk seçimi yapılması da mümkündür. Kepenk yapılacak olan mekanın dış cephesine uygun olarak renk seçilebilir bu da şık bir tasarım sağlar.

Otomatik kepenk modelleri ne bakıldığında kullanılan güç kaynağına göre iki türe ayrıldığı görülmektedir. Bunlar şu şekildedir.

  • Elektrikli Otomatik Kepenk: Bu kepenk türünde güç kaynağı olarak elektrik kullanılır.

Şalter anahtarı ya da butonla kullanılabildiği gibi uzaktan kumanda ile de kullanılabilir. Şalter ya da uzaktan kumanda hangisi olursa olsun araya bir kişi girdiğini sensör sayesinde fark ederek kepenk kapanması engellenir.

  • Motorlu Otomatik Kepenkler: Elektrikli kepenklerin yaptığı bütün fonksiyonlara

sahiptir. Tek fark kullanılan güç kaynağının motor olmasıdır.

 

Güç kaynağına göre farklılıklar gösteren otomatik kepenk modelleri kullanıldıkları alana göre de türlere ayrılmıştır. Kullanıldıkları yere göre pencerelerde kullanılan kepenkler, kapılarda kullanılan kepenkler ve garajlarda kullanılan kepenklerdir. Bu farklı türde olan kepenkler kullanılacakları yere göre farklı boyutlarda ve renklerde yapılabilir.

Otomatik kepenk denilince akla her zaman güvenliği sağlamak gelse de bu kepenklerin kullanılması başka faydalar da sağlamaktadır. Kullanıldığı malzemelerden dolayı yangına ve doğal afetlere dayanıklı olan bu otomatik kapılar tozlanma ve buğulanma gibi olumsuzluklara karşı da iç mekana fayda sağlarlar. Otomatik kepenk modelleri hem şık bir tasarım sağlamak hem de kullanıldığı alanı doğal afet, tozlanma ve hırsızlık gibi istenmeyen olaylardan korumak konusunda farklı türleri ile tercih edilme oranı yüksek bir hale gelmiştir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir