Haberler

Otomatik Kepenk

Gelişen teknoloji ile birlikte güvenlik sistemlerinde de yenilenme söz konusu olmuştur. Evlerde, garajlarda ya da işyerlerinde kullanılan güvenlik amaçlı kepenklerin de teknolojiye ayak uydurduğunu görmekteyiz. Otomatik kepenk sistemleri ile güvenliği sağlamak artık daha kolay. Eskiden kullanılan kepenklerde açıp kapatırken kullanılan fiziksel güç artık yerini tek bir hareketle uzaktan kumanda ile açılıp kapanabilen bu tip ürünlere bırakmıştır.

Teknoloji ile hayatımız kolaylaşmadan önce kullanılan eski tip kepenklerde tahta kanatlar, sac ve demir gibi malzemeler kullanılmaktaydı. Bu malzemeler hem dayanıklılık açısından hem de görünüm olarak hoş olmaması sebebiyle yeterli yapıda değildi. Şimdi kullanılan otomatik kepenk sistemleri ise alüminyum, çelik ve galvaniz gibi hammaddeler kullanıldığı için hoş bir görüntü vermenin yanı sıra alüminyumun paslanmaz özelliğinden dolayı da dayanıklılığını uzun süre korumaktadır. Eski tip kepenklerde açıp kapatma işi manuel olarak fiziksel güç harcanarak yapılmaktaydı. Şuan kullanılan kepenkler otomasyon sistemine sahip olduğundan tek bir kumanda ile açıp kapatılabilmektedir. Bu durum da hem fiziksel güce gerek kalmamasını sağlamakta hem de oluşabilecek herhangi bir kazayı önlemektedir.

Kullanıldıkları yerlere göre, boyutlara göre, kullanılan motorların markalarına göre çeşitlilik gösterebilen ürünler, en çok elektrikli ve motorlu olmak üzere iki grupta incelenebilir. Bu iki türde birbirine benzer. Uzaktan kumanda ile çalışırlar ve şalter ya da düğme kapının ya da pencerenin hemen yan tarafına monte edilir. Aralarındaki tek fark güç kaynaklarının farklı olmasıdır. Elektrik kesintisi gibi durumlarda ise manuel olarak kullanılması için gerekli önlemler alınmıştır.

Görselliğe önem veren kişiler için de fırsatlar sunmaktadır. Tercih edilecek olan otomatik kapı seçilen malzeme ve kullanılacak yere göre istenilen renkte boyanabilmektedir. Kullanılan hammadde ve fiziksel güçle değil kumanda ile açılıp kapanmasından dolayı da deformasyona uğramaz ve hoş görüntüsünü yıllarca koruyabilir.

Dayanıklı malzemelerden yapılması, hoş bir görüntüsü olması ve üst düzey güvenlik sağlaması gibi sebeplerden dolayı otomatik kepenk sistemleri eski tip kepenklere oranla daha çok tercih edilen bir üründür. Fiziksel güç gerektirmemesi hem enerji hem de zaman tasarrufu sağlayarak bu kepenk sisteminin avantajlarını artırmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir